Fotoğrafçılık Ekipmanları

Bugün birçok insan, fotoğraf çekmek için telefonlarının yeterince iyi olduğuna inanıyor. Fotoğraf çekmek maksadıyla ayrı bir kamera veya fotoğrafçılık ekipmanları satın almayı ihtiyaç olarak görmüyorlar. Ayrıca telefonlarda böyle bir imkan varken özel bir kamera almanın aşırıya kaçmak olduğunu değerlendiriyorlar. Belki de haklılar!

Günümüz akıllı teknolojisi sayesinde telefonlar, insanların zevk ve yeteneklerine uygun fotoğraf ihtiyaçlarını karşılamada özel kameralara nazaran daha iyiler. Kullanımları özel kameralara göre çok daha kolay ve hızlı olduğundan fotoğrafçılığa yeni başlayanlar özel bir kamera almayı ilk başta tercih etmiyorlar. Telefonların, özellikle sosyal medya ile sorunsuz entegrasyonundan bahsetmemize gerek yok sanırım. Eğer telefonla çektiğiniz fotoğraflar sizi tatmin etmiyorsa ya da bir hobi olarak fotoğrafçılığı tercih ediyorsanız, o zaman özel bir fotoğraf makinesi ve fotoğrafçılık ekipmanları almak mantıklı hale gelir.

Fotoğraf çekiminde akıllı telefonların kullanımları özel kameralara nazaran çok daha kolay ve hızlı.

Aslında iyi bir kameraya sahip telefonunuz varsa harika fotoğraflar çekmek için ihtiyacınız olan her şeye sahipsiniz demektir. Ama DSLR veya aynasız kamera gibi daha gelişmiş bir kameranız varsa fotoğrafçılık ile ilgilenen birisi olarak nasıl bir zenginliğe sahip olacağınızı siz hayal edin!

Fotoğrafçılık Ekipmanları ve Seçimi

Kamera: Fotoğraf çekmek için özel bir kamera satın almayı planlıyorsanız, farklı fotoğraf türlerini daha kolay tecrübe edebilmek için değiştirilebilir lensli bir kamera seçin. Bu konuya yönelik fikir edinebilmek maksadıyla inceleme yazılarını okuyun. Fotoğrafçılığın geçmiş dönemlerinde kamera fiyatlarında önemsenecek düzeyde fark vardı. Ancak günümüz rekabet ortamında neredeyse tüm ürünler ihtiyaçlarınızı karşılayacak nitelikte, merak etmeyin! Aklınıza yatan ürünü alın ve yolunuza devam edin.

Lensler: Ekipmanlar içerisinde diğerlerine nazaran en önemli parça lenslerdir. Çünkü hangi fotoğraf türlerini çekebileceğiniz kameranıza takılı olan lense bağlıdır. İlk etapta, gündelik fotoğrafçılık için 24-70 mm veya 18-55 mm gibi standart bir zoom lens ile başlayın. Zaman geçtikçe ve fotoğrafçılıkta ilerledikçe portre fotoğrafçılığı için 35 mm, 50 mm veya 85 mm’de birinci sınıf bir lens seçin. Spor fotoğrafçılığına merak duyuyorsanız çekimlerinize bir telefoto lens ile gitmeniz gerekir. Makro fotoğrafçılığı için ise özel bir makro lens alın.

Değiştirilebilir Lens

İşlem sonrası yazılım: Öyle ya da böyle, fotoğraflarınızı düzenlemeniz gerekiyor. Bilgisayarınızda bulunan veya kameranızla birlikte gelen yazılımla başlamanızda sorun yok. Ancak uzun vadede, çektiğiniz fotoğraflarınızı düzenleyebilmek için özel bir yazılıma ihtiyaç duyacaksınız. Her ne kadar ücretli olsa da Adobe Lightroom ve Photoshop yazılımları fotoğraf sektöründe liderdir ve çok kullanışlıdır. Ancak isterseniz, fotoğraflarınızı düzenleyebileceğiniz onlarca seçenek arasından farklı bir yazılımı tercih edebilirsiniz.

Fotoğrafçılık Aksesuarları

Tripod: Bir manzara fotoğrafçısının en iyi arkadaşıdır. Tripod, uzun pozlama yapacağınız çekimlerin olmazsa olmazıdır. Tripod kullanmanın avantajları belki de bir fotoğrafçı için paha biçilemez.

Çanta: Sokak fotoğrafçılığı ya da stüdyo fotoğrafçılığı gibi, ilgilendiğiniz alana göre, ihtiyacınıza uygun ve hareket kabiliyetinizi sınırlamayan bir omuz çantası ya da sırt çantası edinerek ekipmanlarınızı her an yanınızda bulundurmanızda fayda var.

Hafıza kartı: Başlamak için en az 32 GB kapasiteli hafıza kartı seçin. Eğer seri fotoğraf çekiyorsanız fotoğraf makinenizin belleğinin daha hızlı temizlenmesi maksadıyla hızlı bir hafıza kartı alın. Hafıza kartlarının hızı MB/saniye olarak ölçülmektedir.

Yedek Batarya: Başlamak için en az bir yedek, tercihen ise iki yedek bataryanız yanınızda bulunsun. Günlerce, haftalarca veya aylarca beklediğiniz bir anı yakalayacağınızı düşünürken bataryanız bitebilir ve o an bir daha geri gelmeyebilir. Tercihen kameranızın orijinal bataryasından alın. Diğer markalar makinenizle uyumsuz ya da düşük kalitede olabilir.

Polarize filtre: Özellikle manzara fotoğrafçıları için çok değerlidir. Ucuz bir polarize almayın yoksa görüntü kalitenize zarar verir.

Polarize Filtreler

Flaş: Flaşlar pahalı olabilir. Bu konuya yönelik iyi bir araştırma yapmanızı ve flaşların karşılaştırmasını yapan inceleme yazılarını okumanızı tavsiye ediyoruz.

Temizleme kiti: Özellikle, lensinizin ön kısmını temiz tutmak için kullanılan mikrofiber bezlerden çantanızda bulundurmanızda fayda var.