Kadınlar Günü ve Kadın Fotoğraf Sanatçıları

Tüm kadınların Dünya Kadınlar Günü kutlu olsun.

Dünya Kadınlar Günü kadınların sosyal, ekonomik, kültürel ve politik başarılarını kutlayan küresel bir gündür ve her yıl 8 Mart’ta kutlanır. Dünya Kadınlar Günü küresel bir kutlamadır ve toplumsal cinsiyet eşitliğine atıf yapar. Tarih boyunca kadınları ve kadın eşitliğini simgeleyen renk olarak mor kullanılmıştır. Mor, adalet ve haysiyet anlamlarına gelmektedir. Dünya Kadınlar Günü herhangi bir ülkeye, gruba veya kuruluşa özgü değildir.

Dünya Kadınlar Günü ilk olarak 8 Mart’ta değil, Prusya kralının 1848’de kadınlara oy vermeyi vadettiği 19 Mart gününü anmak maksadıyla 19 Mart 1911’de Avusturya, Danimarka, Almanya ve İsviçre’de kutlanmıştır. 1912 yılında da 19 Mart’ta kutlanan Dünya Kadınlar Günü, 1913 yılında 8 Mart tarihine taşınmış ve o günden bugüne 8 Mart tarihinde kutlanmaktadır.

İlk Kadın Fotoğraf Sanatçılarımız

Yıldız Moran

Ülkemizin akademik eğitim almış ilk kadın fotoğrafçısı Yıldız Moran’dır. 1932 İstanbul doğumlu olan Yıldız Moran 18 yaşında İngiltere’ye gitmiş ve Shakespeare Tiyatrosu’nda fotoğrafçı olan John Vicker’den fotoğrafçılık eğitimi almıştır. Yıldız Moran 1953 yılında Cambridge’de ilk fotoğraf sergisini açmıştır. Londra’da 4 kez, Türkiye’ye döndükten sonra ise birçok şehirde fotoğraf sergileri açan Yıldız Moran, 1963’te Özdemir Asaf’la evlenmiş ve fotoğrafçılığı bırakmıştır. Eşinin vefatından sonra 1982 yılında İstanbul Güzel Sanatlar Akademisi Fotoğraf Enstitüsü’nde onur üyesi olarak görev almıştır. 1995 yılında hayata gözlerini yuman Yıldız Moran, fotoğraflarında Anadolu temasını işlemiştir.

Yıldız Moran

Semiha Es

1912’de İstanbul’da dünyaya gelen Semiha Es, 15 yaşında santral memuresi olarak çalışmaya başladı. Dönemin genç muhabirlerinden Hikmet Feridun Es ile evlenmesi, Semiha Es’in fotoğrafçılık kariyerinin de başlangıç noktasıdır. Eşinin yaptığı röportajları fotoğraflayarak profesyonel fotoğrafçılığa adım atmış oldu. Kore’de 3 yıl ve Vietnam’da 5 yıl olmak üzere toplam 8 yıl savaş foto muhabiri olarak görev aldı. 2011 yılında gerçekleştirilen Türkiye Fotoğraf Sanatçısı Ödülleri yarışmasında Onur Ödülü’ne layık görüldü. Semiha Es 2012 yılında İstanbul’daki evinde hayata gözlerine yumdu.

Semiha Es
Semiha Es

Günümüzde Kadın Fotoğraf Sanatçılarımız

Gülin Yiğiter

Gülin Yiğiter

1979 Zonguldak doğumlu olan fotoğraf sanatçısı 2014 yılında fotoğraf çekmeye başladı. Gülin Yiğiter tema olarak özellikle Anadolu insanı ve onların yaşamlarını fotoğraflıyor. Gülin Yiğiter, Anadolu insanının hikayelerine ortak olmanın ve onların hayatlarına dokunarak anlarına tanıklık etmenin, fotoğraf çekmenin en keyifli yanı olduğunu belirtiyor. Ayrıca günümüz şartlarında arayıp da bulamadığımız samimiyeti Anadolu insanında bulduğunu bir kez daha bize hatırlatıyor.