Yeni Başlayanlar İçin Fotoğrafçılık

İnsanlar sahip olduğu kameralarla bir fotoğrafçı gibi her zaman fotoğraf çekerler ancak hiç kimse kendisine fotoğrafçı diyemez. Fotoğrafçılıkla uğraşmak , onu bir hobi veya meslek olarak yapmak gerçekten de özel bir ilgi gerektirir. Aynı zamanda, potansiyel masraflar ve öğrenilmesi gereken bilgilerin çokluğu nedeniyle yeni başlayanlar için fotoğrafçılık sıkıcı ve zor olabilir.

Peki, yeni başlayanlar için fotoğrafçılık mesleğine atılacak ilk adım nedir? Herhangi bir fotoğrafçı size amatör fotoğrafçılığa girmek için tek bir yol olmadığını, yeni başlayanlar için fotoğrafçılık yolculuğuna çıkmanın aslında birçok yolu olduğunu söyleyecektir. Endişelenmeyin, aslında yeni başlayanlar için fotoğrafçılık oldukça kolaydır. Nereden başlarsanız başlayın, adım adım kendinizi geliştirdiğiniz sürece, tutkunuz ve ilginiz kesinlikle sizi istediğiniz yere götürecektir.

Fotoğrafçılığa başlamak ister misiniz? Sizin için, başlangıç rehberi niteliğinde hazırladığımız bu yazımızda yeni başlayanlar için fotoğrafçılık hakkında önemli ipuçlarını bulabilirsiniz.

Fotoğrafçı Olarak İlham Kaynağınızı Bulun

Kendinizi en çok portre çekerken mi buluyorsunuz? Soyut görüntülerden veya çarpıcı manzaralardan hoşlanıyor musunuz? Belki de etkinlik fotoğrafçılığına girmek istersiniz ya da sadece gözünüze çarpan her anı ve nesneyi yakalamak mı istiyorsunuz? Fotoğrafçılığa başlamak için istediğiniz şey her ne olursa olsun onu içinizde tutun ve yeni tutkunuzu takip etmek için ilham kaynağı olarak onu kullanın.

Fotoğrafçı Olarak İlham Kaynağınızı Bulun

İlham kaynağınızı bulmanın iyi bir yolu, zaten ne yapmak istediğinizi açığa çıkarmaktır. Seyahat etmeyi seviyorsanız, seyahat fotoğrafçısı olarak başlayabilirsiniz. Benzer şekilde, spor yapmak istiyorsanız, aksiyon ve spor fotoğrafçılığını deneyebilirsiniz. İlginizi çekebilecek farklı fotoğraf türlerini denemekten çekinmeyin!

İlham kaynağınızı bulmanın yanı sıra, size ilham verecek birini bulun. Bu kişi bir atölye öğretmeni, bir arkadaş ya da bir süredir fotoğrafçılık yapan ve kim olduğunu, fotoğrafçılık konusunda yeteneklerini iyi bildiğiniz birisi olabilir. Bir akıl hocası size fotoğraf makinesini, fotoğrafçılık ekipmanlarını ve fotoğraf hilelerini öğretebilir, size birçok yararlı ipucu verebilir, öğrenme deneyimlerini paylaşabilir ve fotoğrafçılığınızı geliştirmenize yardımcı olacak sorularınızı yanıtlayabilir.

İyi Bir Fotoğraf Makinesi Edinin

Hangi türde fotoğraf çekmek istediğinize yönelik bir karar verdikten sonra hayal ettiğiniz muhteşem kareleri yakalayabilmeniz için gerçekten ihtiyacınız olacak tek şey iyi bir fotoğraf makinesidir. Bugünün amatör fotoğrafçıları, ellerine alabilecekleri çok çeşitli kameralara sahip oldukları için şanslılar. Sadece birkaç yıl öncesine kadar kompakt kamera ile daha profesyonel olan DSLR fotoğraf makinesi arasında görüntü kalitesi ve fiyat olarak önemli bir fark vardı. Artık fotoğrafçılığı öğrenen herkes, bir yandan hafif diğer yandan dergi kalitesinde görüntüler sunma kapasitesine sahip profesyonel aynasız kameraları rahatlıkla satın alabilir. Ancak hangi fotoğraf makinesini seçerseniz seçin, kameranızı nasıl kullanacağınızı öğrenmeniz ve kameranızın tercih ettiğiniz fotoğraf türüne uyması önemlidir. Dedikleri gibi, en iyi kamera sizinle olan kameradır.

İyi Bir Fotoğraf Makinesi Edinin

Fotoğrafçılıkta kalite, miktardan her zaman daha önemlidir. Kompozisyonları iyi ve kaliteli fotoğraflar çekmiyorsanız, yüzlerce fotoğraf çekmek sizi fotoğrafçı yapmaz. Kamerayı yüzünüze tutmadan ve deklanşöre basmadan önce, kompozisyonunuzu oluşturacak sahneyi incelemek için bir kaç saniyenizi ayırın. Nesnenize düzgün bir şekilde odaklanın ve çekiminizi dikkatlice kadrajlayın. Basit düşünün ve vizörden gördüğünüz her şeyi fotoğraf çerçevesinin içine sığdırmaya çalışmayın. Kameranın basit bir eğimi veya sağa doğru hareketi, bir fotoğrafı değerli de yapabilir değersiz de! Bu nedenle vizörünüzü kullanırken bir kaç saniyenizi sahneyi incelemek için ayırın ve de basit düşünün.

Fotoğraf Makinesini Manuel Modda Kullanın

Kameranızı tanımaktan bahsetmişken, zor şartlarda kazanarak fotoğrafçılık uğruna harcadığınız paralardan en iyi şekilde yararlanmak için korkunuzu aşarak manuel çekime geçmelisiniz. Kamera işlevlerini ve özelliklerini, özellikle pozlama üçgenini (Diyafram, Deklanşör Hızı ve ISO) daha iyi anlamak için çok zaman harcamanız veya yatırım yapmanız gerekebilir. Ancak manuel olarak çekeceğiniz fotoğraflarınız, harcadığınız emeğin karşılığını size mutlaka verir. Ayarlarınızı manuel olarak yapmak, yaratıcı bir dünyanın ve hayal edemeyeceğiniz olasılıkların kapısını açar. Nefes kesen aksiyonlar, bulanık arka planlar veya muhteşem gece fotoğrafları içeren kareleri manuel modda çekebilirsiniz.

Fotoğraf Makinesini Manuel Modda Kullanın

Kameranızla manuel modda çekim yapmayı tam olarak öğrendikten sonra bile fotoğraflarınızın kalitesini yükseltmek istersiniz. Özellikle nesnenize daha iyi odaklanmak ve arka plan bulanıklığınızın kalitesini artırmak istiyorsanız, geniş diyafram açıklığına sahip lenslere sahip olmak isteyebilirsiniz. İlave lenslerin yanısıra, yeterli ortam ışığı olmadığında kullanmak için harici flaşlar satın almak isteyebilirsiniz. Düşük deklanşör hızlarında daha rahat çekim için kullanışlı bir tripodu çantanızda taşıyarak muhteşem fotoğraflara imza atabilirsiniz.

Fotoğrafçılık Kurslarına Katılın

Kendinizi amatör fotoğrafçı olarak tanımlamasanız, hatta bir fotoğraf makinesi sahibi olmasanız bile fotoğrafçılık kurslarından öğrenebileceğiniz çok şey var. Fotoğrafçılık kurslarında, kamera ayarlarından kadrajlama kurallarına, profesyonel aydınlatmadan fotoğraf düzenlemeye kadar birçok konuda eğitimler verilir. Bununla birlikte size, fotoğraf çekme ve bir fotoğrafı görsel olarak çekici kılma hakkında yepyeni bir bakış açısı sunar. Fotoğrafta doğru ve kapsamlı bir eğitim almak için fotoğrafçılık kursları gerçekten en iyi seçenektir.

Fotoğrafçılık kurslarında özellikle ışığı nasıl kullanabileceğinizi öğrenmeye çalışın. Çünkü fotoğraf, ışıkla resim çizme sanatıdır. Işık, fotoğrafta en önemli faktörlerden biridir. Bu nedenle, bir fotoğrafçının ışığı kendi yararına nasıl kullanacağını öğrenmesi mühimdir. İyi pozlanmış fotoğraflar çekmek için güneş ışığı veya mevcut herhangi bir iç mekan aydınlatması gibi ortam ışığını kullanabilirsiniz. Ancak, çektiğiniz konuyu veya ışık kaynaklarını nasıl konumlandıracağınızı öğrenmek fotoğraflarınıza farklı bir dokunuş ve his verebilir.

Fotoğraf Makinesini Yanınızda Taşıyın

Deneyim gerçekten en iyi öğretmendir. İstediğiniz kadar kamera ayarlarınızla çalışabilirsiniz, ancak fotoğrafçılığı gerçekten öğrenmenin tek yolu kameranızı her yere götürmek ve çekim yapmak için zaman ayırmaktır. Neler öğrendiğinizi görmek ve bunu pratiğe dönüştürmek için bir yerlere gidip fotoğraf çekmekten daha iyi bir yöntem yoktur. Boş zamanlarınızda, fotoğraf makinesini elinizin altında bulundurup yanınızda gezdirdiğinizde veya fotoğrafçı arkadaşlarınızla çekim aktiviteleri düzenlediğinizde, kameranız ve kendi sanatsal yetenekleriniz hakkında keşfedeceklerinize çok şaşıracaksınız.

Fotoğraf Makinesini Yanınızda Taşıyın

Herhangi bir hobi veya meslekte olduğu gibi, öğrenme ve gelişimin basamakları vardır ve hep zaman alır. Profesyonel olmak için acele etmek, bir amatör fotoğrafçı olarak size gereksiz baskı uygulamakla kalmaz, aynı zamanda yaptıklarınızdan zevk almanızı da engeller. Kendinizi, profesyonel fotoğrafçılar gibi olmaya zorlamayın veya yakın zamanda kullanamayacağınız pahalı donanımlar satın almayın. Hedefinize ağır ağır ilerleyin ve yapabileceğiniz her şeyi öğrenmek için zaman ayırın. Sürekli deneme çekimleri yapın, fotoğraf yarışmalarına katılın ve hatta profesyonel bir fotoğrafçı olmadan önce fotoğraflarınıza atacağınız imza stilini belirleyin.

Bir gün, bilginizi başka bir amatör fotoğrafçıya iletme ve akıl hocalığı yapma onuruna sahip olacaksınız.

Yeni başlayanlar için fotoğrafçılık mesleğine atılacak ilk adım nedir?

Herhangi bir fotoğrafçı size amatör fotoğrafçılığa girmek için tek bir yol olmadığını, yeni başlayanlar için fotoğrafçılık yolculuğuna çıkmanın aslında birçok yolu olduğunu söyleyecektir. Endişelenmeyin, aslında yeni başlayanlar için fotoğrafçılık oldukça kolaydır. Nereden başlarsanız başlayın, adım adım kendinizi geliştirdiğiniz sürece, tutkunuz ve ilginiz kesinlikle sizi istediğiniz yere götürecektir.

Fotoğrafçılığa yeni başlayan biri olarak ilham kaynağımı nasıl bulurum?

İlham kaynağınızı bulmanın iyi bir yolu, zaten ne yapmak istediğinizi açığa çıkarmaktır. Seyahat etmeyi seviyorsanız, seyahat fotoğrafçısı olarak, spor yapmak istiyorsanız, aksiyon ve spor fotoğrafçılığını deneyebilirsiniz. İlginizi çekebilecek farklı fotoğraf türlerini denemekten çekinmeyin!

Fotoğraf çekimlerimi hangi modda yapmalıyım?

Manuel olarak çekeceğiniz fotoğraflarınız, harcadığınız emeğin karşılığını size mutlaka verir. Ayarlarınızı manuel olarak yapmak, yaratıcı bir dünyanın ve hayal edemeyeceğiniz olasılıkların kapısını açar. Nefes kesen aksiyonlar, bulanık arka planlar veya muhteşem gece fotoğrafları içeren kareleri manuel modda çekebilirsiniz.